Zantes.pl

Bezpieczne płatności
Dowiedz się więcej »

Jesteś w: Literatura polska » Obyczajowe

Piękna pani i brzydki pan

Piękna pani i brzydki pan
Magdalena Samozwaniec
Język: polski
Rozmiar: 140 MB
Długość: 5 h 6 min
Typ: pełna wersja
Cena: 29,90
(zawiera VAT)
Format: MP3
Dostawa: pobranie pliku
Czas realizacji: od 3 minut do 3 dni
(w zależności od formy płatności). Szczegóły »

Tylko w Zantes.pl
Piękna pani i brzydki pan - audiobook
możesz otrzymać już 3 minuty po opłaceniu zamówienia!

„Piękna pani i brzydki pan”, utwór, który w postaci audiobooka ukazuje się w interpretacji Katarzyny Pakosińskiej, jest jedną z popularnych książek Magdaleny Samozwaniec, autorki „Na ustach grzechu: powieść z życia wyższych sfer towarzyskich”, „Czy chcesz być dowcipny? Straszliwe opowieści na wesoło”, „Starość musi się wyszumieć”, „ „Świadomego ojcostwa” czy „Wroga kobiet”.

Słuchacze „Pięknej pani i brzydkiego pana” będą musieli zastanowić się nad pytaniem, do jakich granic może posunąć się skąpa gospodyni domowa? Jakie niebezpieczeństwo grozi zapalonym fotografom amatorom? Co zrobić, kiedy synek uparcie chce się bawić lalkami? Od mistrzyni polskiej satyry nie oczekujcie recept na wszelkie możliwe bolączki. Pisarka rozprawia się z całym katalogiem ludzkich wad i kapryśnymi modami epoki. Nikt nie jest bezpieczny - ani próżna matka, ani łamacz damskich serc, o udręczonym poecie grafomanie nie wspominając. Magdalena Samozwaniec w krótkich anegdotach naigrawa się z przywar arystokratów, mieszczan, służących, artystów. Hołduje głoszonej przez siebie zasadzie, że „tylko prawda jest śmieszna". I choć przedwojenne obyczaje różnią się od dzisiejszych, ironiczne pióro wydobywa wszystko, co ponadczasowe.

Chodząc po mieście i obserwując kobiety, które wyszły na wycieczkę eksploracyjną po sklepach, nie mogę się dosyć nadziwić, dlaczego taszczą one ze sobą męża. Czy potrzebują jego bezcennej rady? Przecież przeciętny polski mąż zna się na damskich fatałaszkach tyle, co pies lub koń. Pieniądze i tak już dał swojej babie na owe stroiki, odżałował i przebolał już ów nieraz ciężko zapracowany grosz, więc po cóż, ach, po cóż? Czy jest to tak właściwy kobietom sadyzm? A może boją się pozostawić męża samego w domu? Mąż pozostawiony samotnie w mieszkaniu może widocznie nabroić tak samo, jak małe dziecko. Będzie bawił się nożem i nagle utnie kawał przygotowanej na niedzielę kiełbasy.

(fragment)

Magdalena Samozwaniec (1894–1972, właśc. Magdalena Kossak) – pisarka, satyryczka, autorka powieści, bajek i wierszy. Przyszła na świat w artystycznej rodzinie Kossaków. Wnuczka Juliusza, córka Wojciecha Kossaka, młodsza siostra poetki Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, stryjeczna siostra Zofii Kossak-Szczuckiej. Zadebiutowała powieścią "Na ustach grzechu" (1922), która – jako zgrabna parodia "Trędowatej" ­– zapoczątkowała jej ogromną popularność. Napisała ponad trzydzieści książek, m.in. "Kartki z pamiętnika młodej mężatki" (1926), "Tylko dla kobiet" (1946), "Tylko dla mężczyzn" (1958), "Krystyna i chłopy" (1969) czy "Zalotnica niebieska" (1973), portret Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. Najbardziej znane są jej wielokrotnie wznawiane wspomnienia "Maria i Magdalena" (1956).

Kategorie tego audiobooka:

Fragment audiobooka
Piękna pani i brzydki pan

Możesz odsłuchać fragment audiobooka bezpośrednio na naszej stronie:

Potrzebny jest Flash, aby odtworzyć fragment audiobooka na stronie

... lub pobrać go na swój dysk:

Pobierz

Komentarze klientów do audiobooka:
Piękna pani i brzydki pan

Inne audiobooki, których autorem jest Magdalena Samozwaniec:
Kartki z pamiętnika młodej mężatki 25,90 zł
Tylko dla dziewcząt 29,90 zł
Z pamiętnika niemłodej już mężatki 34,90 zł